Informacje ogólne
W aktualnym stanie prawnym, wydanie pozwolenia wodnoprawnego jest elementem ugody wodno-prawnej, opisanej w ustawie Prawo wodne (Dz. U. z 2017 r. poz. 1566; zm.: Dz. U. z 2017 r. poz. 2180 oraz z 2018 r. poz. 650 i poz. 710.). Pozwolenie wydają Wody Polskie. Odrębne pozwolenie wodno-prawne wymagane jest na budowę stawów lub innego obiektu akwakultury, odrębne na pobieranie i odprowadzanie wód.
Wymóg uzyskania Weterynaryjnego Numeru Identyfikacyjnego wynika bezpośrednio z rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 14 października 2008 r. w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia działalności w zakresie sektora akwakultury (Dz. U. z 2008 r. Nr 190, poz. 1167.). WNI składa się z początkowych 6 cyfr, których pierwsze 4 określają województwo i powiat zgodnie z kodem podziału administracyjnego kraju. Kolejne 2 cyfry określają rodzaj działalności, a ostatni człon to numer kolejny w rejestrze. Rodzaj działalności w obszarze akwakultury kodowany jest jako 27 lub 92. Kod 92 przypisany jest tzw. „przedsiębiorstwom sektora akwakultury”. Pojęcie „przedsiębiorstwo” może być tutaj niezależne od statusu prawnego gospodarstwa (dotyczyć może rybaka - rolnika indywidualnego w takim samym stopniu jak spółki itp. Istotą rzeczy jest fakt wprowadzania ryb na rynek, czyli materiału obsadowego i zarybieniowego. Jeżeli sprzedajemy choć część naszej produkcji jako materiał obsadowy lub zarybieniowy, wówczas musimy spełniać wymagania jako nr 92. Pozostałe formy działalności w akwakulturze otrzymują numer 27, który nadawany jest w postaci wpisu do rejestru na wniosek zainteresowanego, bez kontroli. W przypadku złożenia wniosku o nadanie numeru 92, po jego złożeniu Powiatowy Lekarz Weterynarii przed wydaniem decyzji o zarejestrowaniu podmiotu nadzorowanego, przeprowadza kontrolę spełniania wymagań stawianych takim obiektom przez rozporządzenie, a dopiero później, po ich spełnieniu, nadaje WNI. Potwierdzeniem nadania WNI każdorazowo jest stosowna DECYZJA PLW. UWAGA: dla odrębnych obiektów różniących się np. zlewnią lub właściwością terytorialną innego powiatu, konieczne jest uzyskanie osobnych decyzji przyznających WNI . W takich przypadkach należy złożyć wniosek u wszystkich stosownych PLW.
Sprawozdanie RRW-22 jest dokumentem statystyki publicznej, a wymóg jego sporządzania określa corocznie stosowne Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia …….. w sprawie programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok ………. . Wzór druku sprawozdania dostępny jest co roku na stronach internetowych Instytutu Rybactwa Śródlądowego (link), Ministerstwa Gospodarski Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (https://www.gov.pl/gospodarkamorska/kwestionariusz-rrw-22) oraz wielu organizacji społecznych działających na rzecz rybactwa. Na stronie MGMiŻŚ znajduje się ponadto wyjaśnienie wybranych zagadnień treści formularza RRW-22, które mogą powodować wątpliwości interpretacyjne (https://www.gov.pl/gospodarkamorska/kwestionariusz-rrw-22).
Termin przesłania sprawozdania: do 15 marca roku następnego po sprawozdawczym.
Adresatem sprawozdania jest Instytut Rybactwa Śródlądowego im. S. Sakowicza w Olsztynie.
Sprawozdanie składają osoby prawne, samodzielne jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne prowadzące gospodarkę wodną na nawadnianych użytkach rolnych i leśnych o powierzchni obiektu 20 ha i więcej oraz stawach rybnych o powierzchni 10 ha i więcej. Wypełniamy te rubryki, które dotyczą. Jeżeli nie prowadzimy nawadniania gruntów, standardowe gospodarstwo rybackie oprócz danych identyfikacyjnych, wypełnia rubryki działu 2, poświęconego stawom rybnym. UWAGA: sprawozdanie wypełniają jedynie te gospodarstwa, w których występują stawy o powierzchni ZALEWU od 10 ha wzwyż i wpisujemy jedynie te właśnie stawy. Jeśli w gospodarstwie nie ma stawu o wymienionej
powyżej powierzchni, sprawozdania nie składa się.
Termin przesłania sprawozdania: koniec stycznia za rok poprzedzający.
Adresatem jest Urząd Statystyczny, 40-158 Katowice, ul. Owocowa 3.
Sprawozdanie, a w gruncie rzeczy zbiorcze zestawienie informacji o zakresie korzystania ze środowiska oraz o wysokości należnych opłat dotyczy tych gospodarstw, w których występuje uznanie ZA ŚCIEKI wód odprowadzanych z obiektów chowu lub hodowli ryb. Gospodarstwa stawowe (karpiowe) SKŁADAJĄ JEDYNIE W PRZYPADKU PRODUKCJI RYB (MIERZONEJ PRZYROSTEM ICH BIOMASY POWYŻEJ 1500 KG Z 1 HA). Gospodarstwa produkujące ryby łososiowate SKŁĄDAJĄ JEDYNIE W ODNIESIENIU DO PRZEKROCZEŃ PARAMETRÓW STOSOWNIE DO OBLICZONYCH ICH ŁADUNKÓW. W przypadku braku przekroczeń, sprawozdania nie składa się. Zestawienie składane było dotychczas do właściwego Urzędu Marszałkowskiego. Od 1 stycznia 2018 roku kompetencje w zakresie opłat za usługi wodne w tym opłaty za pobór wód oraz wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi przechodzą do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Zmiana została wprowadzona na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (Dz.U. poz. 1566 z późn. zm.).
Zgodnie z art. 75 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (tekst jednolity, Dz.U. z 2016 r. poz. 1987 ze zm.) - roczne sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami sporządza:
1) wytwórca obowiązany do prowadzenia ewidencji odpadów;
(…)
UWAGA: gospodarstwa prowadzące przetwórstwo w ramach MLO lub innych form przetwórstwa ryb, z zasady wytwarzają odpady. Należy wówczas zestawienie sporządzić we właściwych rubrykach. W niektórych województwach za odpady uznaje się także roślinność wykaszana na groblach. Należy
wówczas wykazać równocześnie sposób zagospodarowania, jako kompostowanie w miejscu wytworzenia (jeśli dotyczy).
Podmioty obowiązane do sporządzania sprawozdań, składają je w terminie do 15 marca za poprzedni rok kalendarzowy marszałkowi województwa właściwemu ze względu na miejsce wytwarzania, zbierania lub przetwarzania odpadów (art. 76 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach). W przypadku trwałego zaprzestania wykonywania działalności przedsiębiorca sporządza i składa sprawozdanie w terminie 7 dni od dnia zaprzestania wykonywania tej działalności. Dotychczasowa praktyka bazuje na ciągłości, tzn. jeśli ktoś przesyłał sprawozdanie dotychczas, to nadal to czyni. W przeciwnym wypadku można spodziewać się monitu z tytułu niezłożenia.
Pracownicy, warunki zatrudnienia, bezpieczeństwo pracy.
Utrzymanie budowli i urządzeń hydrotechnicznych, prace melioracyjne.
Dokumentacja produkcji.
Dodatkowe informacje o kodeksie.
Informacje ogólne dot. prowadzenia gospodarki rybackiej
Zatrudnienie i bezpieczeństwo pracy
Prace melioracyjne
Dokumentacja produkcji
Informacje ogólne
Organizacja produkcji i nadzór nad jej przebiegiem
Utrzymanie stawów typu karpiowego w kulturze
Żywienie ryb
Przeciwdziałanie zanieczyszczeniom biologicznym i chemicznym
Zapobieganie niekorzystnym przekształceniom środowiska mogącym zagrozić różnorodności biologicznej
Stosowanie technik przyjaznych środowisku i gospodarka odpadami
Edukacja i współpraca na rzecz ochrony środowiska
Wymagania weterynaryjne dla prowadzenia działalności w sektorze akwakultury
Ocena zagrożenia epizootycznego w gospodarstwie i nadzór zdrowia ryb, nadzór zewnętrzny zdrowia ryb (kontrole PLW)
Zasady wprowadzania na rynek (zakupu/sprzedaży) ryb do dalszego chowu, hodowli
Dobrostan ryb: Zarządzanie gospodarstwem rybackim, wyposażenie gospodarstw rybackich
Organizacja produkcji, odłowy ryb
Transport, przetrzymywanie i sprzedaż ryb
Warunki korzystania z wód
Napełnianie wodą stawów ziemnych typu karpiowego oraz wypuszczanie wody
Gospodarowanie wodą
Współpraca pomiędzy gospodarstwami rybackimi
Zbyt ryb konsumpcyjnych
Warunki higieniczne przy sprzedaży bezpośredniej
Zasady wprowadzenia na rynek produktów przetworzonych
Klika słów opisu
# www.lgropolszczyzna.pl
# www.dolinakarpia.org
# www.rlgdroztocze.org
# www.jurajskaryba.pl
# www.zikra.org.pl
# www.nasza-barycz.pl
Dzisiaj 21
Wczoraj 54
Miesiąc 394
Łączna liczba odwiedzających: 60594
e-mail: kontakt@dlarybakow.info
tel.: 535 380 010
Zobacz szczegóły #