Hodowcy ryb zobowiązani są składać do odpowiednich instytucji, zgodnie z obowiązującym prawodawstwem, sprawozdania dotyczące produkcji rybackiej. Podstawowa sprawozdawczość w zakresie chowu i hodowli ryb, jeżeli dotyczy, to:
- zestawienie dotyczące powierzchni stawów rybnych oraz ilości ryb wyprodukowanych w stawach rybnych i innych urządzeniach służących do chowu lub hodowli w danym roku - RRW–22
Sprawozdanie RRW-22 jest dokumentem statystyki publicznej, a wymóg jego sporządzania określa corocznie stosowne Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia …….. w sprawie programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok ………. . Wzór druku sprawozdania dostępny jest co roku na stronach internetowych Instytutu Rybactwa Śródlądowego (link), Ministerstwa Gospodarski Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (https://www.gov.pl/gospodarkamorska/kwestionariusz-rrw-22) oraz wielu organizacji społecznych działających na rzecz rybactwa. Na stronie MGMiŻŚ znajduje się ponadto wyjaśnienie wybranych zagadnień treści formularza RRW-22, które mogą powodować wątpliwości interpretacyjne (https://www.gov.pl/gospodarkamorska/kwestionariusz-rrw-22).
Termin przesłania sprawozdania: do 15 marca roku następnego po sprawozdawczym.
Adresatem sprawozdania jest Instytut Rybactwa Śródlądowego im. S. Sakowicza w Olsztynie.
- sprawozdanie o poborze wody do nawodnień w rolnictwie i leśnictwie oraz o napełnianiustawów rybnych - OS 4
Sprawozdanie składają osoby prawne, samodzielne jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne prowadzące gospodarkę wodną na nawadnianych użytkach rolnych i leśnych o powierzchni obiektu 20 ha i więcej oraz stawach rybnych o powierzchni 10 ha i więcej. Wypełniamy te rubryki, które dotyczą. Jeżeli nie prowadzimy nawadniania gruntów, standardowe gospodarstwo rybackie oprócz danych identyfikacyjnych, wypełnia rubryki działu 2, poświęconego stawom rybnym. UWAGA: sprawozdanie wypełniają jedynie te gospodarstwa, w których występują stawy o powierzchni ZALEWU od 10 ha wzwyż i wpisujemy jedynie te właśnie stawy. Jeśli w gospodarstwie nie ma stawu o wymienionej
powyżej powierzchni, sprawozdania nie składa się.
Termin przesłania sprawozdania: koniec stycznia za rok poprzedzający.
Adresatem jest Urząd Statystyczny, 40-158 Katowice, ul. Owocowa 3.
- sprawozdanie o zakresie korzystania ze środowiska oraz o wysokości należnych opłat
Sprawozdanie, a w gruncie rzeczy zbiorcze zestawienie informacji o zakresie korzystania ze środowiska oraz o wysokości należnych opłat dotyczy tych gospodarstw, w których występuje uznanie ZA ŚCIEKI wód odprowadzanych z obiektów chowu lub hodowli ryb. Gospodarstwa stawowe (karpiowe) SKŁADAJĄ JEDYNIE W PRZYPADKU PRODUKCJI RYB (MIERZONEJ PRZYROSTEM ICH BIOMASY POWYŻEJ 1500 KG Z 1 HA). Gospodarstwa produkujące ryby łososiowate SKŁĄDAJĄ JEDYNIE W ODNIESIENIU DO PRZEKROCZEŃ PARAMETRÓW STOSOWNIE DO OBLICZONYCH ICH ŁADUNKÓW. W przypadku braku przekroczeń, sprawozdania nie składa się. Zestawienie składane było dotychczas do właściwego Urzędu Marszałkowskiego. Od 1 stycznia 2018 roku kompetencje w zakresie opłat za usługi wodne w tym opłaty za pobór wód oraz wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi przechodzą do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Zmiana została wprowadzona na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (Dz.U. poz. 1566 z późn. zm.).
- sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami, w rozumieniu ustawy o odpadach
Zgodnie z art. 75 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (tekst jednolity, Dz.U. z 2016 r. poz. 1987 ze zm.) - roczne sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami sporządza:
1) wytwórca obowiązany do prowadzenia ewidencji odpadów;
(…)
UWAGA: gospodarstwa prowadzące przetwórstwo w ramach MLO lub innych form przetwórstwa ryb, z zasady wytwarzają odpady. Należy wówczas zestawienie sporządzić we właściwych rubrykach. W niektórych województwach za odpady uznaje się także roślinność wykaszana na groblach. Należy
wówczas wykazać równocześnie sposób zagospodarowania, jako kompostowanie w miejscu wytworzenia (jeśli dotyczy).
Podmioty obowiązane do sporządzania sprawozdań, składają je w terminie do 15 marca za poprzedni rok kalendarzowy marszałkowi województwa właściwemu ze względu na miejsce wytwarzania, zbierania lub przetwarzania odpadów (art. 76 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach). W przypadku trwałego zaprzestania wykonywania działalności przedsiębiorca sporządza i składa sprawozdanie w terminie 7 dni od dnia zaprzestania wykonywania tej działalności. Dotychczasowa praktyka bazuje na ciągłości, tzn. jeśli ktoś przesyłał sprawozdanie dotychczas, to nadal to czyni. W przeciwnym wypadku można spodziewać się monitu z tytułu niezłożenia.